Kako se i kada najbolje pripremiti za dolazak Eura?

Kao što svi već znamo od početka 2023. godine kuna odlazi u povijest i službena valuta  Republike Hrvatske od 01.01.2023. godine postaje Euro.

Čeka nas velika  konverzija, odnosno zamjena svih postojećih apoena Kuna u Eure. Mnogo je pitanja oko toga na koji način, kada i kako je najbolje zamijeniti kune. Sastavila sam odgovore na najčešće postavljena pitanja koja muče potrošače i poduzetnike. 

U ovom tekstu ne komentiram niti projiciram dugoročne niti kratkoročne efekte koje će za nas donijeti prelazak na Euro, već opisujem čisti tehnički proces konverzije iz Kuna u Eure.

Contents

1.Po kojem tečaju će se kune mijenjati u eure i uz koje troškove?

HNB je utvrdio fiksni tečaj konverzije od 7,53 koji vrijedi od 01.01.2023. godine. Taj tečaj još nije službeno potvrđen već se čeka konačna potvrda vlade tijekom ljeta.

Kune će se mijenjati se po fiksiranom tečaju, bez naknada i provizija banaka ili financijskih institucija.  

Svoje kune možete zamijeniti u Eure i prije tog datuma, ali po tržišnim uvjetima, odnosno klasičnoj mjenjačnici u banci ili ovlaštenoj mjenjačnici. 

2. Kada počinje iskazivanje cijena u eurima?

Za fizičke osobe (potrošače) već od 05. rujna 2022 počinje dvojno iskazivanje cijena koje će trajati ukupno osamnaest tjedana, a sve kako bi se ljudi navikli na cijene u Eurima i odmah vidjeli koliko je ta cijena u kunama.  

Od 05.09.2022. do 01.01.2023. cijene će se iskazivati u kunama, uz prikazanu protuvrijednost u Eurima, a od 01.01.2023 do 31.12.2023. cijene će se iskazivati u Eurima uz prikazanu protuvrijednost u kunama. 

Od rujna 2022. i plaće i sve izdane fakture se moraju dvojno iskazivati.

Ovo dvojno iskazivanje cijena služi i kako bi se izbjeglo iskorištavanje konverzije za neutemeljeno podizanje cijena. 

3. Kada prestaje mogućnost plaćanja u kunama?

Od 01.01.2023. do 15.01.2023. je period u kojem imamo dvojnu valutu, odnosno moći se plaćati u kunama i eurima. Ipak platite li nešto u tom periodu kunama povrat ostatka novca dobiti ćete u Eurima. 

U tom periodu se očekuju najveće gužve, pa je najbolje tada preskočiti obilazak financijskih institucija koje rade konverziju.

Nakon 15.01. Euro ostaje jedino zakonsko sredstvo plaćanja u RH.

Ako vam ostane neka uplatnica u kunama koja je izdana prije uvođenja Eura (npr. uplatnica za struju, komunalno itd.) moći ćete je platiti još šest mjeseci nakon uvođenja Eura, samo će se iznos preračunati u Eure po fiksiranom tečaju.  

4. Što će se dogoditi s kreditima ili depozitima ugovorenim u kunama?

Svi postojeći ugovori u bankama i financijskim institucijama, krediti, depoziti, portfelji u fondovima  koji su ugovoreni u kunama se ne mijenjaju, već se samo 01.01.2023.  automatizmom konvertiraju u Eure po fiksiranom tečaju (7,53) bez troškova za korisnike. Dakle sve ostaje onako kako ste ugovorili, samo se valuta mijenja. 

Također sva sredstva u kunama koja se na datum 01.01.2023. zateknu na računima banaka bilo koje vrste se na isti način konvertira u Eure.

5. Na koji način je najbolje promijeniti gotovinu koju imamo kod kuće ili općenito izvan financijskih institucija?

Ako držite fizički gotovinu u kunama, preporuča se položiti gotovinu u banke prije 01.01.2023. kako bi se automatizmom valuta konvertirala u Eure. To je najjednostavniji način konverzije, položi sve u banku i čekaj da automatizam odradi svoje. 

Fizička konverzija valute moći će se odraditi u bankama, na FINI i u Hrvatskoj pošti i to šest mjeseci od uvođenja Eura (od 01.01.2023 – 30.06.2023.) bez naknade po fiksiranom tečaju od 7,53. 

Nakon toga konverziju će raditi još šest mjeseci samo banke (od 30.06.2023. – do kraja godine), ali uz naknade konverzije.

6. Što ako mi ostane kuna nakon što prođe period od godinu dana nakon uvođenja Eura?

Nakon što prođe period od godinu dana od uvođenja Eura, banke prestaju s zamjenom kuna. Međutim, kune će se i dalje moći zamijeniti u HNB-u i to bez naknade i bez vremenskog ograničenja za novčanice, a za kovanice još tri godine. 

7. Kada ću moći nabaviti kovanice Eura da se pripremim?

Mjesec dana prije uvođenja Eura (od 01.12.2022)  moći ćete kupiti osnovne paketiće kovanica Eura za fizičke i pravne osobe. Paketići će biti za fizičke osobe 100 kuna, u protuvrijednosti Eura, a za pravne 145 kn. Moći će se kupiti do pet paketa. Ovi paketići služe da se unaprijed opskrbite s gotovim novcem. 

8. Što je s poduzećima koja puno koriste gotovinu. Kada će se moći opskrbiti Eurima?

Za pravne osobe četiri mjeseca prije uvođenja Eura počinje predopskrba Eurima koje će se moći naručiti kod svojih poslovnih banaka. Ovo je bitno za poduzeća koja rade s gotovinom kako bi se na vrijeme pripremili s potrebnom količinom gotovine u Eurima. 

Euri koje nabavite u predopskrbi ne smiju se pojaviti u opticaju prije 1.1.2023. To znači da ćete novce koje ste naručili od banke prije 01.01. morati držati odvojeno od kuna i drugih Eura jer se ne smiju miješati s drugim novčanicama do 1.1.2023.

Naime radi se o potpuno novoj (Hrvatskoj) emisiji Eura koja je važeća tek od uvođenja Eura u HR. 

Detaljnije o tome će vas uputiti poslovna banka.   

Pojaviti će se zasigurno još pitanja i nejasnoća, a vjerojatno i nepredviđenih poteškoća. Ostavljeno je dovoljno prostora i vremena da se sve kvalitetno odradi. Naoružajte se strpljenjem jer radi se o zbilja velikoj promijeni.

Ukratko vaši bankari i knjigovođe imati će pune ruke posla pa budite nježni i razumni. 

Sigurno će biti potrebno vrijeme da se naviknemo na to da nam je Euro službena valuta i da baš sve gledamo kroz Eure, od cijena, plaća do rezultata u našim poslovnim knjigama.

Sretno nam svima !

zeneinovac.com

Koliko je koristan ovaj članak?

Kliknite na zvjezdicu da biste je ocijenili!

Prosječna ocjena / 5. Brojanje glasova:

Još uvijek nema glasova. Ocijenite prvi!

Pošto vam se svidio članak molimo da ga podijelite

Podijelite ga s prijateljima!

Žao nam je što vam se nije svidio sadržaj. Možete li nam reći zašto?

Pomozite nam da unaprijedimo sadržaj!

Recite nam kako možemo unaprijediti ovaj sadržaj

Supported by TNT Grupacija spot_img

drugi upravo čitaju

Prosjecna Velicina Penisa

Prosječna veličina penisa? Bez obzira na to je li velik, malen ili taman odgovarajuće veličine, penis ima veliku težinu kada je u pitanju čovjekovo...

ŽGARAVICA – Kako liječiti žgaravicu?

Žgaravica vas redovno smara? Otkrijte kako liječiti žgaravicu koje je najefikasnije rješenje za žgaravicu u članku kojeg smo napisali jer nas muči žgaravica. Ublažavanje simptoma...

može te zanimati

Što sve trebam znati prije kupnje električnog automobila?

Zašto su električni automobili toliko popularni zadnjih nekoliko godina? Neki kažu da su oni budućnost prijevoza, drugi tvrde da se na njima mora još...

Koliko i kako smijem raditi ako sam u mirovini?

Prema rezultatima istraživanja objavljenim od strane HINA-e, u Hrvatskoj je u listopadu prošle godine radilo više od 23 tisuće umirovljenika. Neki od njih u...

Online poslovi i zarada preko interneta

Zanimaju vas online poslovi i zarada preko interneta? Ovo su najbolji domaći sajtovi za online zaradu! Lista za one koji nisu sigurni da dovoljno dobro...

Kad korisnici kažu istinu o brendovima

Jedna je žena u Hrvatskoj odlučila biti prava deinfluencerica. Iziritirana šovinističkom reklamom jednog trgovačkog centra, napravila je i sama zakupila billboard koji govori protiv...

Koliko košta razvod?

Svi mi u brakove i veze ulazimo s namjerom da potraju, no stopa razvoda je sve veća. Neki kažu 30% za prvi, oko 50%...

Financijska neovisnost žena kao ključ prevencije nasilnih partnerskih odnosa

Koliko su puta mnogi od nas čitali o ženama u nasilnim vezama ili brakovima, te se pitali: zašto jednostavno ne odu? Ako nismo bili...

BalCannes srebro zlatnog sjaja za Wiener osiguranje i MITA Group

Već deset godina BalCannes, najveće regionalno takmičenje kreativnosti, radi na ujedinjavanju tržišta regiona, a najkreativnije agencije iz Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Makedonije...

Donosimo 9 savjeta za organizaciju budget friendly vjenčanja

Organizacija vjenčanja ogroman je financijski zalogaj. Zna se kakva su pravila prilikom organiziranja vjenčanja: obilna i raznovrsna hrana, bend, nova vjenčanica (jer što ako...

Što svaka žena mora znati o novcu?

Novac jest bitan i važan Jeste li i vi cijeli život u minusu kako pokazuje jedna od Tisjinih komičnih ilustracija vezanih za svakodnevne situacije koje...

Nevjerojatno, ali protuvrijednost kućanskih poslova je 4500 EUR mjesečno

Kad bi nam plaćali za kućanske poslove koje obavljamo u našem domaćinstvu, kolika bi bila naša plaća? Naše poznato staro uvjerenje je da ako ne...

Trebam li temeljni kapital društva uskladiti s eurom?

Kao što znate, u Republici Hrvatskoj je od 1. siječnja 2023. godine u primjeni valuta euro zbog čega je potrebno poduzeti određene radnje kako...

Potrošiti sebe ili novac? 5 konferencija o novcu, poduzetništvu i investiranju

31.03. održana je 5. konferencija o novcu, poduzetništvu i investiranju u organizaciji portala Žene i novac, ujedno i prva takva izvan Zagreba. U Splitu...