Nikad nije prerano započeti brigu o svojoj koži.
Iako je starenje kože neizbježno, u ovom članku saznat ćete kako zdravi odabir životnog stila i njega kože u dvadesetima pomažu u očuvanju zdravog izgleda kože, sprječavaju prerano starenje i smanjuju vidljive znakove starenja kože.
Koji su prvi znakovi starenja kože i kada se pojavljuju?
Prvi znakovi starenja kože pojavljuju se u dvadesetima.
Najuočljiviji prvi znakovi starenja kože su fine linije i bore, nedostatak sjaja i siva koža.
Niz je vanjskih i unutarnjih čimbenika koji utječu na dob u kojoj će koža početi vidljivo stariti, ali obično se fine linije i bore pojavljuju u ranim dvadesetima i produbljuju s vremenom. Koža postaje suša, gubi sjaj i može izgledati sivo i umorno.
Odgovarajuća rutina njege kože lica i zdrav odabir životnog stila mogu pomoći odgoditi prirodni proces starenja.
Što uzrokuje prve znakove starenja kože?
Procesi u tijelu usporavaju se starenjem. Tvari koje održavaju kožu čistom i glatkom počinju se smanjivati što dovodi do strukturnih promjena u slojevima kože te se to počinje primjećivati na površini.
Koža počinje gubiti hijaluronsku kiselinu, promet stanica se usporava i smanjuje se lučenje sebuma. Posljedica toga je povećana osjetljivosti na sunce, suhoća i hrapavost.
Dovod krvi u kožu također se počinje smanjivati starenjem. To u kombinaciji s različitim čimbenicima životnog stila može dovesti do gubitka sjaja kože te će izgledati blijedo, sivo i umorno.
Brojni unutarnji i vanjski čimbenici mogu utjecati na brzinu i ozbiljnost procesa starenja kože.
Koji su unutarnji čimbenici koji utječu na prve znakove starenja kože?
Svjetlija koža je sklonija ranim znakovima starenja kože od tamnije kože.
Genetika određuje tip kože i brzinu kojom dolazi do biološkog starenja kože. Biološko starenje kože je pojam koji se koristi za opisivanje prirodnog procesa starenja kože.
Svjetlija koža češće pokazuje znakove starenja kože u ranijoj fazi od tamnije jer je manje zaštićena od UV zraka. Osjetljiva koža je sklonija ranom razvoju bora u odnosu na manje osjetljive tipove kože.
Njega kože u dvadesetima: Kako održati kožu mladom?
Što prije počnete brinuti o svojoj koži, to bolje, jer je znakove starenja lakše odgoditi nego se brinuti o njima. Odabir načina životnog stila i njege kože u dvadesetima pomoći će vam da spriječite prerano starenje i odgodite znakove starenja na koži.
Zdrav odabir životnog stila. Ishrana bogata antioksidansima pomaže koži u borbi sa slobodnim radikalima.
Cjelokupno zdravlje odražava se na izgled kože zato treba vježbati, uspostaviti rutinu spavanja, jesti zdravu, uravnoteženu prehranu i izbjegavati pušenje:
- Anti-aging ishrana. Uravnotežena prehrana bogata svježim voćem i povrćem dobar je izvor antioksidansa, molekula koje neutraliziraju slobodne radikale. Da bi koža bila hidrirana, potrebno je ograničiti unos alkohola i piti puno vode.
- Prestanite pušiti. Nikotin i štetne kemikalije koje se nalaze u dimu cigareta odgovorni su za povećanje slobodnih radikala u koži. Uz rizik od raka pluća i srčanih bolesti, pušenje dokazano uzrokuje prerano starenje kože.
Anti-age preparati za kožu u dvadesetima
Dobra rutina njege u dvadesetima započinje nježnim ali učinkovitim čišćenjem.Eucerin intenzivna maska s hijaluronskom kiselinom smanjuje fine linije i bore te pruža trenutnu hidrataciju. Odgovarajuća zaštita od sunca u dvadesetima pomoći će odgoditi preuranjeno starenje kože.
Redovito čišćenje, hidratacija, korištenje provjerenih preparata za njegu kože s antioksidansima kao što je vitamin C i najvažnije, odgovarajuća zaštita od sunca pomoći će očuvati zdravu kožu, spriječiti njezino prerano starenje i odgoditi vidljive znakove starenja.
- Redovito čišćenje: ujutro i navečer očistite i tonirajte kožu od znoja, sebuma, šminke i prljavštine koji mogu prouzrokovati oksidativni stres.
- Hidratacija: kožu održavajte hidriranom koristeći hidratantnu kremu koja je posebno osmišljena za rješavanje prvih znakova starenja: finih linija i bora te sive i umorne kože
- Booster za kožu s antioksidansima: vitamin C je snažni antioksidans koji neutralizira slobodne radikale i potiče proizvodnju kolagena.
- Zaštita od sunca: da bi se koža najbolje zaštitila od fotostarenja, najbolje je ograničiti vrijeme provedeno na suncu, izbjegavati ga kad je najintenzivnije, nositi zaštitnu odjeću i nanijeti odgovarajuću njegu za zaštitu od sunca, čak i kad je oblačno vrijeme ili ste u hladu. Koža lica svakodnevno je izložena sunca pa preporučujemo svakodnevnu zaštitu lica od sunca tijekom cijele godine.
Preporuka
- Kako prekriti podočnjake
- Pasta za zube – 10 magičnih efekata paste za zube
- Bubuljice kako ih prirodno liječiti
- 5 načina kako štedjeti za djecu
- Omega 3 masne kiseline – Zašto su zdrave?
- Tinktura od pelina – recept, cijena, nuspojave, gdje kupiti