U suštini, ključna razlika između rubnog računarstva i računarstva u oblaku svodi se na jedan koncept: ograničenja mrežne veze. Kada bi internet konekcija bila stalno dostupna svuda i kada bi se podaci mogli prenijeti trenutno bez ikakvih kašnjenja, ne bi bilo potrebe za rješenjima rubnog računarstva. Ali budući da mrežne veze nisu ni stalne ni sveprisutne, a propusni opseg i kašnjenje su ograničeni, pojavila su se rješenja rubnog računarstva za rješavanje svakog od ovih problema.
Cloud computing
Uz računarstvo u oblaku, internetska veza omogućava korisnicima da koriste snagu obrade i podatke na daljinu. U većini slučajeva, korisnici se mogu ponašati kao da su procesorska snaga i skladištenje beskonačni, čak i ako je računarski kapacitet zapravo ograničen ograničenim brojem data centara. Trebate više procesorske snage? Okrenite više servera. Želite da sačuvate više fotografija, fajlova ili drugih podataka? Omogućavanje viših ograničenja skladištenja.
Uspon i pouzdanih internetskih veza i računarstva u oblaku desio se otprilike sinhronizovano od ranih 2000-ih. Vrsta podataka koji se prenose također se mijenjala tokom vremena, postepeno evoluirajući od fokusa na tekst i komprimirane slike na audio i video uživo.
Za organizacije, to je značilo da se bivši lokalni serveri datoteka mogu premjestiti u oblak. Kompanije koje se bave računarstvom u oblaku često su nudile nivoe pouzdanosti i redundantnosti koji su lako prevazilazili ono što većina IT odeljenja može da pruži.
Cloud aplikacije su donijele snagu i lakoću upravljanja većem broju organizacija. Odgovornost za ažuriranja, na primjer, prebačena je sa administratora osoblja na dobavljače u oblaku. Na primjer, nove funkcije se pojavljuju u Google dokumentima kada Google implementira promjenu, ne zahtijevajući radnju administratora na licu mjesta.
Mnogi školski sistemi koji su hronično ograničeni resursima prešli su na Chromebook računare jer je računarima orijentisanim na oblak lakše upravljati, održavati ih i bezbedno ih je obezbediti od većine nasleđenih sistema usmerenih na servere.
SEE: Ne obuzdavajte svoj entuzijazam: Trendovi i izazovi u Edge Computingu (TechRepublic)
Edge computing
Dva niša segmenta – provajderi velikih interaktivnih web stranica i streaming servisa – dali su prve naznake da bi mogla biti potrebna vrlo različita računarska arhitektura. Konkretno, ove kompanije su shvatile da je potrebno vrijeme za dostavu podataka na računare pojedinačnih korisnika. Mrežni provajderi za isporuku sadržaja počeli su pomicati podatkovne centre bliže potrošačima (Slika A).
Slika A
Osoba koja strimuje film u Mičigenu, na primer, verovatno će doživeti manje kašnjenje kada je izvor striminga data centar u Čikagu u odnosu na Los Anđeles. Danas dobavljači primjenjuju termin edge na različite veličine manjih centara podataka, ali svi nastoje riješiti ograničenje mrežne veze zbog kašnjenja uzrokovanog udaljenosti.
Još jedna klasa rubnog računarstva pojavila se uvođenjem tehnologija povezane kuće. Korisnici žele da pametne brave, sigurnosne kamere i razni senzori okoliša rade čak i kada Wi-Fi nestane, kabl se preseče ili mobilne mreže privremeno prestanu raditi.
Konačno, dobavljači su počeli graditi sisteme koji komuniciraju koristeći različite standarde, kao što su Bluetooth, Zigbee i Matter. Slično, u industrijskom okruženju, mašine će možda morati da rade u okruženjima bez pouzdanih mreža. Budući da gotovo svi ovi pametni kućni i industrijski uređaji uglavnom ostaju stacionirani na jednoj lokaciji, ograničenje mrežne povezanosti s kojim se suočavaju je privremeni nedostatak veze.
Ipak, mobilna vozila – na kopnu, u zraku i na moru – predstavljaju mnoge od najzahtjevnijih računarskih zadataka do danas. Ne samo da automatizirani automobili, avioni i brodovi moraju raditi na mjestima bez konzistentne internetske veze (Slika B), ali njihova brzina kretanja često ne ostavlja dovoljno vremena da se oslone na daljinske proračune, čak i kada su povezani. Drugim riječima, do trenutka kada je autonomni automobil mogao dobiti odgovor od obližnjeg centra podataka u oblaku o opasnosti na putu, automobil je već mogao naići na nju.
Slika B
Periodična povezanost za ove tipove vozila i dalje je kritična. Automobili i kamioni, na primjer, imaju koristi od ažuriranih mapa za oznake na cesti, radove na putu i trenutne uslove u saobraćaju. Dronovi i autonomni brodovi oslanjaju se na vremenske podatke kako bi identificirali potencijalno turbulentno nebo ili mora.
Ljudi koji koriste ove uređaje će verovatno želeti da prebace podatke, ne samo da bi procenili i poboljšali performanse, već i da bi dobili slike i druge informacije prikupljene različitim instrumentima vozila. Edge sistemi koji omogućavaju ovu vrstu autonomnog rada i isprekidanu mrežnu povezanost predstavljaju nekoliko skupova izazova koji još nisu u potpunosti riješeni do kraja 2022. godine.
kakvo je vaše iskustvo?
Računarstvo u oblaku omogućava iskorištavanje prednosti računarske snage i skladištenja bilo gdje gdje postoji pouzdana internetska veza. Edge computing premešta obradu i skladištenje iz ovih centara podataka u oblaku na uređaje koji mogu da računaju nezavisno od stalne veze.
Da li se u svom radu oslanjate na kombinaciju cloud i edge computing sistema? Postoje li određene mogućnosti rubnog računarstva koje nisu spomenute gore, a koje smatrate korisnima u vašem okruženju? Koje vrste administrativnih i upravljačkih sistema ste postavili da biste pomogli u upravljanju cloud i rubnim računarskim sistemima vaše organizacije?
Spomenite me ili mi pošaljite poruku na Twitter (@awolber) da mi ispričate svoje iskustvo s rubnim računarstvom—i koje tehnologije rubnog računarstva najviše gledate.