Vodopad Kravice već stoljećima nudi savršeno rahlađenje u vrućim ljetnim danima,
Bosna i Hercegovina je ispunjena prirodnim bogastvima koji ostavljaju bez daha. Kada ste u Hercegovini, pored čuvenog Starog mosta i Tekije u Blagaju, Starog grada u Počitelju neizostavn je i vodopad Kravice.
Svake godine turisti iz cijeloga svijeta posjećuju park prirode Kravice. Osim jedinstvenog doživljaja koji vodopad pruža ovdje se možete opustiti sa vašom porodicom i prijateljima, te provesti savršen ljetni dan u prirodi.
U ljetnim danima je moguće i kupanje gdje se možete rashladiti i zabaviti u raznim aktivnostima. Kupanjem u bazenu ispod slapa upotpunosti ćete okusit prirodnu oazu mira koju pruža Vodopad Kravice.
Gdje se nalaze Kravice ?
Kravice se nalaze 7 km od Ljubuškog, u mjestu Studenci. Ljepotu ovog hercegovačkog vodopada izgradila je voda rijeke Trebižat, na kojoj se i nalaze Kravice.
Ukoliko ste na odmoru u Hercegovini, Kravice će vam pružiti savršenu dozu odmora i fantastičnog pogleda na prirodu i slapove. Zbog toga je ovo mjesto koje se mora posjetiti.
Čuvene vodopade izgradila je rijeka Trebižat prolazeći kroz krečnjačke terene i taložeći sedru. Rijeka Trebižat je najveća pritoka Neretve. Ona izvire i ponire više puta i zbog toga ima čak 9 različitih imena a to su:
- Culuša
- Ričina
- Brina
- Suvaja (Posušje)
- Matica
- Vrlika (Imotski)
- Tihaljina
- Mlade
- Trebižat (Ljubuški)
Nadmorska visina rijeke Trebižat ispod vodopada iznosi 28 metara, dok iznad vodopada iznosi 54 metra. Na vrhu vodopada vidljiv je polukrug koji je širok 120 metara i sastavljen je od sedre.
Zbog promjena u vodostaju i vegetacije, Vodopad Kravice uvijek pruža različita iskustva koja ostavljaju bez daha. Čak i u zimskim danima Kravice odišu posebnom ljepotom.
Vodopad Koćuša
U blizini Kravica nalazi se još jedan vodopad koji rijeka Trebižat stvara – Koćuša. Vodopad Koćuša nalazi se u selu Veljaci, općina Ljubuški. Zajedno sa vodopadom Kravice, slap Koćuša čine neprocjenjiv biser prirode Bosne i Hercegovine.
Visina slapa je 5 metara, a dužina 50 metara. U blizini slapa nalaze se brojni mlinovi i stupe koji su nekada krasili ovu prirodnu ljepoticu.
Na ovom vodopadu vidljive su sedimentne stijene, tačnije sedra koja se taloži godinama čineći ovaj park prirode još ljepšim.
Velika historijska baština
Osim velikog prirodnog bogatstva, ovaj dio Hercegovine nosi veliku historijsku baštinu. Historijski muzej Humac je najstariji muzej u Bosni i Hercegovini koji je osnovan 1884. godine.
U ovom muzeju nalazi se čuvena Humačka ploča iz XII stoljeća koja je najstariji spomenik pisan na glagoljici i bosančici.
Osim muzeja, stećci u Ljubuškom su još jedna historijska baština koja se mora posjetiti. Samo na ovom području registrovano je 7 nekropola na kojim se nalazi 214 stećaka.
U Humcu se nalazi i antički vojni logor gdje su pronađeni brojni ostaci keramike, vaza, nakita, alata i oružja.
2003. godine ovo arheološko područje na Gračinama u Humcu proglašeno je nacionalnim spomenikom.