back to top

Ulaganje u ekonomsko osnaživanje žena nije samo ispravna, nego i pametna stvar

Steliana Nedera, rezidentna predstavnica UNDP-a u Bosni i Hercegovini, osvrnula se na osnaživanje žena i žensko liderstvo, te govorila o podršci programu Ženska mentorska mreža koji povezuje uspješne poslovne žene s onima koje tek započinju karijeru.

Nedera je istakla važnost postizanja i održavanja rodne ravnopravnosti koja, kako kaže, nije samo ljudsko pravo, već i pokretač ekonomskog rasta i održivog razvoja.

Ona je, prije svega, govorila o ulozi UNDP-a po pitanju ženskog liderstva, a zatim i pokretačkoj strani programa koji mu pružaju podršku, istaknuvši da je puna optimizma po pitanju napredovanja na ovom polju.

Žensko liderstvo i osnaživanje žena su pitanja u fokusu mnogih, kako u svijetu, tako sve više i kod nas. Koja je uloga UNDP-a u ovim pitanjima?

UNDP je posvećen promoviranju rodne ravnopravnosti i osnaživanju žena i kao organizacija i unutar svog Ureda u Bosni i Hercegovini. Nastojanja u tom pravcu se smatraju samostalnim ciljem, ali i sredstvom za ubrzavanje razvoja. Zbog toga je rodna ravnopravnost integrirana u sve glavne okvire i akcije UNDP-a. Strateški plan UNDP-a za period od 2022. do 2025. posebno je fokusiran na uklanjanje prepreka rodnoj ravnopravnosti i na jačanje osnaživanja žena i ženskog liderstva. U UNDP-ovoj korporativnoj Strategiji rodne ravnopravnosti za spomenuti period opisani su međusektorski prioriteti za postizanje rodne ravnopravnosti i šest vodećih rješenja.

UNDP-ova predanost rodnoj ravnopravnosti nije ograničena samo na globalne politike, već se također manifestira kroz razne projekte i aktivnosti. Naša podrška rodnoj ravnopravnosti u BiH je višeslojna i raznolika, kao što je i naš program. Radimo s institucijama javnog i privatnog sektora i blisko sarađujemo s Agencijom za ravnopravnost spolova BiH kao našim glavnim institucionalnim partnerom u podršci uvođenju i održavanju standarda rodne ravnopravnosti, sa fokusom na mobilizaciju, glas i utjecaj žena, kao i na žensko liderstvo, izgradnju kapaciteta žena, mobilizaciju mreže žena i njihovo sudjelovanje u donošenju odluka.

Konkretno, samo prošle godine je naš rad podržao 4.500 žena u razvoju vještina za uključivanje u osmišljavanje rodno osjetljivih političkih mjera i javnih usluga u cilju povećanja njihovog angažmana u društvenom, ekonomskom i političkom životu. Upravo smo proširili svoje akcije u domenu cyber sigurnosti u cilju suzbijanja seksualnog nasilja u digitalnom okruženju i podizanja svijesti javnosti o rodno zasnovanom nasilju u digitalnom okruženju. Samo u 2022. godini su klimatske akcije koje podržava UNDP bile korisne za 75.000 žena, čime su žene stavljene na čelo zagovaranja klimatskih akcija. “Koalicija za rod i klimu u BiH” pokrenuta je u cilju ubrzanja rodno pravedne klimatske akcije do 2026. godine. Također podržavamo Forum žena za razvoj, koji predstavlja participativan, multisektorski mehanizam za suradničko djelovanje na ubrzavanju transformativnog liderstva žena u oblasti dostojanstvenog rada i ekonomskih mogućnosti, političkog osnaživanja, ekonomije njege i brige, društvenih inovacija i moći znanja.

U kojoj mjeri UNDP i druge slične organizacije mogu utjecati na promjenu svijesti o položaju i ulozi žena, posebno kada je u pitanju žensko liderstvo i poslovna zajednica?

Podizanje svijesti o ženskom liderstvu počinje tako što sami dajemo dobar primjer i kontinuirano radimo s punom predanošću kako bismo osigurali postizanje i održavanje rodne ravnopravnosti. Rodna ravnopravnost nije samo ljudsko pravo – ona pokreće ekonomski rast i održivi razvoj.

Ponosna sam što mogu reći da je UNDP, uz snažnu predanost promoviranju rodne ravnopravnosti, postigao puni paritet žena i muškaraca na rukovodećim pozicijama u svojim uredima u 117 zemalja i premašio ciljeve u Bosni i Hercegovini, gdje žene čine gotovo 60 posto zaposlenih.

Naša organizacija ne samo da daje prioritet ženskom liderstvu u svom programskom radu, već također vodi svojim primjerom, neprestano radeći na stvaranju pravičnih, osnažujućih i inkluzivnih radnih mjesta za žene. To se odražava u UNDP-ovom učešću u Programu “Pečat rodne ravnopravnosti” i inicijativi Ženska mentorska mreža, programu koji povezuje više od 100 uspješnih poslovnih žena s mladim ženama koje tek započinju karijeru, pružajući mentorstvo, podršku i alate koji će im pomoći da uspiju.

UNDP je posvećen ostvarivanju pozitivnog utjecaja pružanjem podrške partnerima u provedbi standarda rodne ravnopravnosti u institucijama javnog i privatnog sektora te poticanjem rukovodilaca na svim nivoima da traže inovativne načine promoviranja napretka ženskog liderstva. Svojom kontinuiranom predanošću i djelovanjem, UNDP, skupa sa svojim partnerima, pomaže u oblikovanju bolje budućnosti za žene i stvaranju ravnopravnijeg i osnažnijeg svijeta.

ŽMM je mentorski program koji se u vrlo kratkom vremenu izdvojio od ostalih mentorskih programa kada su u pitanju žene u poslovnom svijetu. Već drugu godinu UNDP je partner programa. Kakva su vaša iskustva?

Žene se suočavaju s jedinstvenim izazovima u poslovnom svijetu, ali istovremeno, one u njega unose svoje jedinstvene vještine i perspektive. UNDP vjeruje da je osnaživanje poslovnih žena ključno za stvaranje inkluzivnije i inovativnije ekonomije, zbog čega smo sretni što smo drugu godinu zaredom partneri inicijative Ženska mentorska mreža. Naše sudjelovanje u ovom programu mentorstva bio je sjajan primjer moći žena koje podržavaju žene u poslovnom svijetu. Ovo iskustvo nam je pokazalo da saradnjom na ostvarivanju zajedničkog cilja rodne ravnopravnosti uistinu možemo potaknuti pozitivne promjene i osloboditi puni potencijal nove generacije poslovnih liderki.

Učinak ovog programa, koji je postignut u kratkom vremenu, čini nas ponosnima. Okupljajući žene i nudeći mladim mentoricama priliku da uče od uspješnih uzora u poslovnom svijetu, gradimo njihove kapacitete, samopouzdanje i pomažemo im da uoče nove mogućnosti u karijeri. Iskustvo nam je pokazalo da mentorstvo može biti transformativno sredstvo u pomaganju ženama da ostvare svoj puni potencijal i postignu svoje ciljeve. Zatvaranje rodnog jaza u poslovnom svijetu će biti korisno svima.

U kojoj mjeri projekti poput ŽMM mogu utjecati na promjenu svijesti šire javnosti i učiniti žene ravnopravnijima, posebno kada je u pitanju korporativni svijet?

Ulaganje u ekonomsko osnaživanje žena nije samo ispravna, nego i pametna stvar. Projekti poput inicijative ŽMM imaju snažan utjecaj na promoviranje ravnopravnosti žena, posebno u korporativnom svijetu. Mentorstvo igra ključnu ulogu u razvoju liderskih vještina kod žena i izgradnji odnosa, pri čemu ženski uzori usmjeravaju mlađe generacije i nude im podršku i iskustvo. Okupljajući žene i stvarajući prilike za izgradnju značajnih veza, ovi projekti mogu potaknuti stvaranje zajednice koja će ih podržavati, kao i pozitivne promjene u širem smislu.

Kroz naše kontinuirano partnerstvo sa ŽMM-om, ponosni smo što vidimo kako ove inicijative osnažuju mlade poslovne žene i pružaju im alate i samopouzdanje da slijede svoje snove i oblikuju vlastitu budućnost. UNDP je također predan podršci drugim inicijativama koje potiču žene na umrežavanje, partnerstvo i međusobnu podršku u borbi za rodnu ravnopravnost i povećanu zastupljenost žena na vodećim pozicijama i pozicijama odlučivanja. Međusobno sarađujući, ovi projekti pokazuju neizmjeran potencijal zajedničke moći žena i transformativni učinak solidarnosti i saradnje. Sve u svemu, sretna sam što vidim da kroz projekte koje podržavamo toliko talentiranih žena može pomoći i inspirirati jedna drugu kroz vlastita iskustva i pokazati kako kolektivna moć solidarnosti i duha saradnje može promijeniti svijet nabolje.

Prema Vašem mišljenju i bogatom međunarodnom iskustvu, da li smatrate da promoviranje ženskog liderstva napreduje dovoljnom brzinom?

Unatoč napretku koji je postignut u promoviranju ženskog vodstva, jasno je da ima još puno posla kako bi se postigla potpuna i smislena rodna ravnopravnost u donošenju odluka. U mnogim zemljama broj žena na vodećim pozicijama i dalje je nedovoljan, a napredak se ne postiže dovoljno brzo da bi potaknuo potrebne strukturne promjene.

Naprimjer, u Bosni i Hercegovini, unatoč Izbornom zakonu koje zahtijeva zastupljenost spolova na kandidatskim listama, stvarnost na terenu još uvijek nije u skladu s ovim standardom. Iako su žene trenutno po prvi put na vodećim funkcijama u zemlji, kao naprimjer, prva žena koja predsjedava Vijećem ministara ili prva žena koja je izabrana u Predsjedništvo BiH, ove prekretnice još uvijek predstavljaju vrlo mali korak u pravom smjeru u poređenju sa širom slikom rodne ravnopravnosti u političkom vodstvu.

Nedovoljna zastupljenost žena na najvišim pozicijama se odražava na poslovni svijet u Bosni i Hercegovini. Žene se još uvijek suočavaju sa “staklenim stropom” i bore se za napredovanje do viših rukovodnih pozicija. Razlog su postojani rodni stereotipi, predrasude i društvene norme, kao i nedostatak institucionalne, profesionalne i društvene podrške ženama na radnom mjestu.

Unatoč ovim izazovima, i dalje sam puna optimizma i vjerujem da će inicijative poput Ženske mentorske mreže biti pokretačka snaga napretka koji je potrebno postići. Šire partnerstvo domaćih i međunarodnih organizacija, privatnog i javnog sektora, pridonijeti će jačanju položaja žena u poslovnoj i drugim sferama života, potaknuti hrabrije djelovanje u podršci liderkama te zatvoriti postojani rodni jaz.

Ženska Mentorska Mreža je program kreiran sa namjerom osnaživanja mladih žena u poslovnom sektoru i jačanje njihovih menadžerskih vještina. U program je svake godine uključeno više od 100 žena koje kroz mentorstvo razmjenjuju znanja i iskustva i podržavaju aktivniji karijerni razvoj mladih žena. Utemeljivačice programa su Sanela Pašić, članica NO Addiko Bank Sarajevo i Sabina Softić, direktorica Deloitte BH. Partner projekta je UNDP.

drugi upravo čitaju

Online poslovi: Kako ostati produktivan i motivisan

Kako ostati produktivan i motivisan dok radite online poslove? Rad od kuće postao je norma za mnoge ljude širom svijeta, a online poslovi nude fleksibilnost...

Kako stvoriti viralni sadržaj na društvenim mrežama

U eri digitalne komunikacije, društvene mreže postale su ključni alat za povezivanje, dijeljenje informacija i promoviranje sadržaja. Jedan od najuzbudljivijih aspekata prisustva na društvenim mrežama...

15 koraka kako otvoriti servis za čišćenje

Želite zaraditi novac? Otvorite servis za čišćenje! Vjerujem da ovo nije baš svima najprimamljiviji posao, ali je itekako tražen! Već nekoliko godina u medijima čitamo...

može te zanimati

Kako uštedjeti, a ne izgubiti na kvaliteti

Kako uštedjeti dodatni novac? Nastojite li usvojiti zdrave financijske navike, pronalazak kvalitetnih proizvoda po najboljim mogućim cijenama među najvažnijim je vještinama koje pritom morate steći. Pročitajte naše savjete i...

Kako povećati prodaju rukotvorina već danas? 7 trikova!

Ako se bavite izradom i prodajom rukotvorina sigurno vas zanima kako povećati prodaju rukotvorina i postići željenu zaradu. U nastavku donosimo najbolje savjete za...

BH Telecom kao vodeći digitalni integrator BiH, u toku pripreme za 5G mrežu

Danas je u prostorijama BH Telecoma održana press konferencija na kojoj je predstavljeno finansijsko poslovanje BH Telecoma u 2023. godini i poslovanje u I...

Kreiranje i prodaja online kurseva kao bloger: Kompletni vodič

Kako kreiranje i prodaja online kurseva kao bloger može pomoći vašoj mjesečnoj zaradi? U današnje vrijeme, kreiranje i prodaja online kurseva predstavljaju izuzetno profitabilan poslovni...

TNT Group: Tri decenije inovacija u medijskoj i marketinškoj industriji

Prošlo je 27 godina otkako je TNT Group započeo svoju misiju oblikovanja medijskog pejzaža Balkana. Od skromnih početaka sa lokalnim radijem u Travniku, TNT...

Je li Hrvatska porezna oaza ili samo pustinja?

Dok jedni tvrde da je Hrvatska porezna oaza koja osigurava povoljan porezni okvir za poduzetnike i strane investitore, drugi ističu da su porezi previsoki...