back to top

Kako naći posao u inostranstvu?

Razmišljate da se zaposlite u inostranstvu? Ukoliko je odgovor na pitanje DA, onda nastavite da čitate dalje.

U tekstu ćemo objasniti kako naći posao u inostranstvu i podijeliti neke trikove koji će vam olakšati potragu ali i skratiti put do idealnog posla.

Kako naći posao u inostranstvu

Posao u inostranstvu možete pronaći na raznim internet sajtovima koji objavljuju oglase, putem privatnih agencija za zapošljavanje u inostranstvu ili putem nacionalnih službi koje zapošljavaju u inostranstvu.

Ukoliko se odlučite za privatne agencije za zapošljavanje, uradite domaći zadatak i istražite sve o firmi jer postoji mnogo fiktivnih agencija koje samo tvrde da nude posao u inostranstvu.

Sajtovi za traženje poslova vani

Postoji veliki broj sajtova na internetu na kojima možete krenuti sa potragom svog idealnog posla.

Jedan od najpoznatijih je dijaspora.online prvenstveno zbog toga što je našem jeziku. Na ovom sajtu se može naći veliki broj stalnih i privremenih poslova a oni se svakodnevno objavljuju. Takođe, na sajtu se mogu naći i pozivi za volontiranje i praksu.

Poslovne.com je sajt sa biznis idejama i savjetima te rubrikom Poslovi gdje često budu oglasi za posao u zemljama regije i EU.

MONSTER.com je sajt za zapošljavanje na području Amerike. Poslovi se mogu pretraživati i po saveznim državama, a izbor poslova je veliki.

Jobs global – ovaj sajt za zapošljavanje nudi opcije za zaposlenje na području Švedske, Norveške i Švajcarske.

TNT Portal je domaći news portal koji postoji dugi niz godina, njihova kategorija Oglasi za posao je jako popularna i aktelna.

Get hired – Osim što vam omogućuje da pronađete posao bilo gdje u svijetu, ovaj sajt dopušta i da intervju sa poslodavcem obavite preko četa na platformi.

Find a forestry job vam nudi poslove iz oblasti šumarstva.

Pharmadrome – sajt nudi poslove u zdravstvu (farmacija i medicina).

Amiques je sajt za poslove iz oblasti IT-ja.

PosaoInostranstvo je još jedan sajt koji nudi poslove u inostranstvu za naše ljude. Najviše oglasa za posao je iz Njemačke, Švajcarske, Australije i Amerike. Takođe, mogu se naći i ponude za poslove na kruzerima.

Indeed je jedna od najpoznatijih platformi za traženje poslova u Americi. Takođe, imaju i svoju worldwide stranicu na kojoj objavljuju poslove iz cijelog svijeta. Nekada su oglasi za posao napisani na jeziku zemlje u kojoj se posao nudi, a izbor je zaista veliki.

Jooble je još jedan sajt koji je popularan a koji nudi poslovi iz 60 zemalja širom svijeta.

CareerBuild International je sajt koji nudi poslove u Kanadi, SAD-u, Vijetnamu, Indiji, Francuskoj, Njemačkoj, Grčkoj… Ono što ovu platformu razlikuje od drugih je što možete da skinete aplikaciju za Android i iPhone.

CareerJet uglavnom nudi poslove na teritoriji SAD-a, ali u worldwide odjeljku možete naći i poslove u drugim zemljama širom svijeta. Sajt je takođe preveden i na nekoliko svjetskih jezika, a poslove možete pretraživati po zemljama i kontinentima.

Going Global vam, osim oglasa za posao, donosi i mnoge informacije o zaposlenju i najnovijim svjetskim trendovima na tržištu rada.

Na platformi možete pronaći i informacije o tome kako CV treba da izgleda u različitim dijelovima svijeta, kakva pitanja da očekujete na razgovoru za posao i slično.

kako pokrenuti privatni biznis
Kako naći posao u inostranstvu?

Sajtovi za posao u Njemačkoj

  • www.gulp.de
  • www.stepstone.de
  • www.jobserve.com
  • www.jobscout24.de
  • www.jobpilot.de
  • www.monster.de

Lista sajtova za praksu u inostranstvu

  • www.kreuzfahrtjobs.de
  • www.jobmesse-radar.de
  • www.fashionunited.de
  • www.jobanzeigen.de
  • www.yourfirm.de
  • www.academics.com
  • www.studentenjobs24.de
  • www.meinpraktikum.de
  • www.trainee-gefluester.de
  • www.academics.de
  • www.karriereführer.de
  • www.stellenanzeigen.de
  • https://www.jobbydoo.de
kako naći posao u inostranstvu
Kako naći posao u inostranstvu?

Nacionalne agencije za zapošljavanje

Jedan od načina na koji možete da pronađete posao u inostranstvu su i nacionalne agencije za zapošljavanje. One su ustvari posrednici u zapošljavanju i oglase objavljuju za svoje kompanije potpuno besplatno.

Prednost državnih agencija za zapošljavanje jeste u tome što su uslovi, prava i obaveze i procedure jasno definisani.

Ipak, ove agencije ne vrše zapošljavanje. One samo vrše predselekciju kandidata i biraju najbolje kandidate pa ih dalje upućuju na razgovor sa poslodavcem.

Takođe, ukoliko zapošljavanje vrše preko nacionalne agencije, poslodavci su dužni i da prije samog dolaska radnika na posao sa njim zaključe ugovor o radu.

To je svakako dobra zaštita za radnika koji ima garanciju da će zaista i dobiti posao.

Agencije za traženje posla u inostranstvu

Agencije ovog tipa mogu olakšati pripreme za odlazak u inostranstvo jer nude usluge obezbjeđivanja smještaja, organizacije puta i pripreme dokumentacije. Agencije nude i komunikaciju sa poslodavcem.

Ipak, prije nego što se odlučite da posao tražite preko agencije za traženje posla, provjerite da li one imaju sve neophodne dozvole za rad i da li su registrovane kod nadležnih institucija.

Razne Facebook grupe

Na Facebooku se može pronaći veliki broj grupa koje nude poslove u inostranstvu. Jedna od njih je Tražim posao – Dajem posao.

U mnogim slučajevima poslodavci direktno postavljaju oglase a i direktna komunikacija omogućava lakše informisanje pa na kraju i eventualni dogovor.

Jedini nedostatak ovakvog načina traženja posla je što je nepouzdan i što možete da naiđete na prevarante.

Sajt EURES

Europski portal radne mobilnosti je još jedna adresa na kojoj možete tražiti poslove u inostranstvu. Veliki broj poslodavaca sarađuje sa njima, a pored poslova možete pronaći i informacije o uslovima života u zemljama Evrope.

Na ovom sajtu možete napraviti svoj online CV, stupiti u kontakt sa savjetnicima koji će vam pomoći da lakše pronađete posao, i informisati se o svemu šta vam je potrebno da bi počeli sa radom.

kako naći posao u inostranstvu
Kako naći posao u inostranstvu?

procedura za posao u inostranstvu

Pripremite dokumentaciju

Nakon što pronađete odgovarajući posao treba da pripremite svu dokumentaciju koja će da ide uz prijavu. Sastavni dio prijave je svakako i vaš CV koji treba da bude jasan i koncizan i da pokaže sve vaše kompetencije, znanje jezika i iskustvo.

CV ćete najčešće slati na engleskom, mada će i ovo zavisiti od samog poslodavca i posla za koji aplicirate. Pored CV-ja, potrebno je da dostavite svoje diplome i certifikate koji će uglavnom biti nostrifikovani.

U zavisnosti od države i poslodavca, možda će vam biti potrebni i drugi dokumenti, ali je ovo osnova bez koje ne možete aplicirati ni za jedan posao.

Evo i nekih savjeta kako da vaš CV izgleda što bolje:

  1. Prvo navedite poslove koje ste zadnje radili i onda nabrajajte sve poslove krećući se ka prvom zaposlenju koje ste imali
  2. Slika koju stavite u svoj CV igra važnu ulogu. Neka to bude slika na kojoj vam se dobro vidi lice, kao da je slika za ličnu kartu.
  3. Potrudite se da kažete što više ali što kraće. Niko neće da pregleda CV od 3-4 strane
  4. Budite iskreni. U želji da izgledaju što privlačnije poslodavcu, mnogi u CV stavljaju lažne informacije zaboravljajući da se to sve može provjeriti.

Priprema za intervju

Kako biste što bolje pokazali na intervjuu kod potencijalnog poslodavca, uradite ove stvari:

  1. Informišite se o kompaniji i tome čime se bave. Ovo je veoma važno jer svaki poslodavac smatra da na intervju dolazite sa određenim predznanjem o njima i njihovom poslu.
  2. Razmislite o pitanjima koja bi mogli da vam postave u razgovoru za posao i pripremite odgovore na njih. Naravno, ne mislimo da unaprijed iskucate i naučite sve odgovore napamet, već da samo okvirno znate šta ćete odgovoriti.
  3. S obzirom da je vrlo vjerovatno da ćete intervju imati preko interneta, prije samog intervjua provjerite svoju konekciju, bateriju, kameru i zvuk na laptopu
  4. Izaberite kutak gdje je mirno i tiho i gdje vam niko neće smetati. Poželjno je i da pozadina bude svijetla i neupadljiva.
  5. Pripremite i vi pitanja za poslodavca

Intervju za posao u inostranstvu

Tokom intervju se trudite da budete što smireniji i opušteniji. Sama situacija u kojoj se nalazite je stresna ali se potrudite da to poslodavac ne vidi. Izbjegavajte negativnost i ogovaranje prethodnih poslodavaca jer ćete samo pasti u očima ljudi koji vas intervjuišu.

Pokažite da ste baš vi pravi izbor za tu kompaniju, da ste ambiciozni, uporni, odgovorni i samokritični. Dozvoljeno je malo uljepšavanje ali nikako laganje.

Zapamtite, ovo vam nije od koristi i dugoročno ćete od toga imati samo mnogo problema. Ipak nemojte da pretjerujete jer možete da ispadnete egoistični i arogantni. Isto važi i za diskusiju. Nikada ne upadajte drugim ljudima u riječ već strpljivo saslušajte i onda kažite to što imate.

Nemojte ni da se ulizujete poslodavcu i držite hvalospjeve na njegov račun. Dovoljno je da samo istaknete šta vam se sviđa kod njih i zašto ste se odlučili aplicirati za posao baš kod njih.

Navedite neke konkretne primjere zbog kojih cijenite firmu i to će biti više nego dovoljno. U suprotnom ćete samo izazvati sumnju i kontra efekat.

inostranstvu su vam na raspolaganju

Na ovim sajtovima možete pronaći zaista razne poslove. Od stalnih pa do sezonskih ili privremenih – izbor je na vama. Najviše poslova je moguće naći u sferama poljoprivrede, građevine, transporta, ugostiteljstva ali ni druge oblasti ne zaostaju.

Ipak, uzmite u obzir da privremeni poslovi dolaze sa nešto gorim uslovima nego stalni. Mnogo se više radi (nekada i po 12 sati dnevno), a u smještaju ste uglavnom i sa ostalim radnicima što ne garantuje udobnost.

Sezonski poslovi su zastupljeni širom Evrope ali su najčešći na primorju (Crna Gora, Hrvatska, Malta npr.) tokom ljeta.

kako naći posao u inostranstvu
Kako naći posao u inostranstvu?

Završna riječ

Ukoliko se odlučite da posao tražite u inostranstvu, onda zaista imate mnogo opcija koje možete da uzmete u obzir.

Mnogi sajtovi i agencije svakodnevno objavljuju oglase za posao a na vama je samo da pratite i da se prijavljujete. Ne sumnjamo da ćete uz naše savjete uspjeti da dođete do svog posla u inostranstvu.

Preporučujemo

drugi upravo čitaju

Deveti hrvatski EY Poduzetnik godine je Ivo Usmiani iz JGL Grupe

U sklopu devetog hrvatskog izdanja prestižnog globalnog programa EY Poduzetnik godine, najuspješnijim hrvatskim poduzetnikom za 2023. godinu proglašen je Ivo Usmiani iz JGL...

FabLab Sarajevo je po treći put organizator najvećeg festivala inovacija na svijetu, Maker Faire-a!

Imate zanimljiv projekat, proizvod ili eksperiment, i želite da besplatno promovišete svoj rad, inovaciju ili proizvod? Od inžinjera, umjetnika, naučnika do startupa i firmi, Maker...

Kako uz dopunske djelatnosti povećati profit Vašeg OPG-a?

U današnjim zahtjevnim ekonomskim uvjetima, poljoprivrednici se suočavaju s brojnim izazovima što utječe na osiguravanje stabilne financijske situacije. Uz primarnu poljoprivrednu proizvodnju, dopunske djelatnosti...

može te zanimati

15 žena koje su promijenile svijet

Iako smo kroz povijest uglavnom učili i čitali o muškarcima čiji su izumi i postignuća mijenjala svijet, neke su žene obilježile živote na ambiciozan...

Trikovi sa mišem i prečice na tastaturi za Google Chrome

Najbolji trikovi sa mišem i prečice na tastaturi za Google Chrome Koristite li Google Chrome kao zadani web preglednik? Znate li najbolje prečice na tastaturi...

Kako izgraditi luksuzan brend?

Savjeti koji će vam pomoći kako izgraditi luksuzan brend. Svi smo konzumenti nekih proizvoda i usluga koje smatramo luksuznima, a neki od nas su i...

Kako riješiti probleme bežične mreže [WIFI]

Bežične mreže nam omogućavaju da pretražujemo internet bez upotrebe mrežnog kabla. Međutim, veza koja se oslanja na radio talase za prenos podataka podložna je različitim...

Osnove Windows 10: Kako pauzirati i onemogućiti ažuriranja

Ažuriranja za Windows 10, koja Microsoft redovno šalje...

Obrazovne GIF animacije koje objašnjavaju kako stvari funkcioniraju (2. dio)

Drugi dio edukativnih GIF animacija uči nas kako...