Kako razlikovati rastersku i vektorsku grafiku? Koje su to karakteristike koje ih razlikuju?
Često se možda pitate kako razlikovati razne vrste grafika i koji su to elementi koji ih čine različitim. Mnogi faktori utiču na to kako se razlikuju grafike, te ćemo vam danas pokušati ove razlike što bolje približiti.
Sam pojam “grafika” ima vrlo široku primjenu i uglavnom se odnosi na granu likovne umjetnosti koja uključuje upotrebu određenih grafičkih tehnika prilikom stvaranja djela. Stvaranje tog djela prvo znači stvaranje matrice s jednom od brojnih tehnika, a zatim umnožavanje umjetničkog djela uz pomoć te matrice. Odatle imamo crteže i slike, a zatim gravure, ilustracije, plakate, simbole, mape.
Danas je to najmodernija računarska grafika koja uključuje stvaranje djela isključivo uz pomoć računara. Ovako stvorena djela imaju vrlo široku primjenu, pokrivaju sva područja umjetnosti (posebno multimediju), a da bi se neko bavio računarskom grafikom, potrebno je da, osim dobro sklopljenog računara, bude i „jaka “grafička kartica i brzi procesor imaju odgovarajuće programe.
Rasterska grafika
Rasterske grafike nazivaju se i bitmap grafika ili bitmape. To znači da se jedna bitmap slika sastoji od tačaka ili kocki (bitova). Sve kocke su iste veličine i dodira. Ako niste sigurni je li slika bitmapa, pokušajte zumirati – ako počne gubiti kvalitetu, to je bitmapa. Kvalitet bitmap slike ovisi o razlučivosti slike. Nedostatak ove slike je što gubi oštrinu promjenom rezolucije i dimenzija. Sve fotografije su bitmape.
Programi koji proizvode isključivo bitmape izlazne datoteke su Photoshop, Pixelmator, PaintShop pro, Painter, GIMP i tako dalje, dok su izlazne datoteke uglavnom sljedećih ekstenzija: .BMP, .GIF, .JPG, .PICT, .TIFF, .PNG , PCX, PSD…
Vektorska grafika
Vektorska grafika ima matematičku pozadinu. U školi smo naučili da je vektor razmak između dvije točke. Vektorska slika je zapravo prostor omeđen tim vektorskim segmentima, gdje je početna točka vektora ujedno i posljednja (stvara se zatvoreni prostor). Vektorske slike karakterizira izuzetna oštrina i pravilnost koje se ne mijenjaju promjenom rezolucije i dimenzija slike. Vektorski objekt mora imati dužinu, smjer, boju linije i boju ispune.
Vektor se koristi u izradi logotipa, tiskanih materijala, web stranica itd. Programi koji proizvode isključivo vektorske slike su llustrator, Lineform, FreeHand, CorelDraw, Inkscape, Xara Xtreme, Serif DrawPlus itd. Izlazne datoteke imaju nastavak: .EPS, .PDF, .AI, CDR, CMX, CGM, WMF, DXF…