Rijetki su ljudi koji, pogotovo u periodu adolescencije, nemaju probleme sa aknama. I dok se godinama borite otkriti šta ih to uzroku, prevenirati njihovo nastajanje, više problema mogu izazvati ožiljci od akni.
Kako bi vam bliže objasnili kako nastaju ožiljci od akni, kako utječu na vaše zdravlje, i kako ih smanjiti ili ukloniti, donosimo vam nastavak teksta…
Što uzrokuje nastanak ožiljaka od akni?
Prilikom pojave akni, posebno na licu, jako je bitno da ne istiskujete prištiće, pogotovo one koji se nisu u potpunosti formirali. Upravo može biti okidač za nastanak ožiljaka, jer možete nanijeti štetu kapilarama, žlijezdama i tkivu koje ih okružuje. Uvijek je važno da se posavjetujete sa dermatologom, koji će vam preporučiti čišćenje lica ili pravim preparatima ili samo čišćenje kod stručne osobe.
Akne se najčešće pojavljuju na vratu, ramenima, prsima te leđima. Kod blagih i ozbiljnijih pojavnih oblika akni, koža postaje crvena te se razvijaju upaljene papule i pustule. Akne mogu djelovati uznemirujuće te mogu dovesti do postupalne hiperpigmentacije a nerijetko i dugotrajnih ožiljaka.
Ožiljci od akni nastaju kad su oštećeni najdublji slojevi kože. Koža se ne može adekvatno regenerirati, tako da nastalo oštećenje zamjenjuje vezivno tkivo od kolagen vlakana. Ova vlakna ispunjavaju oštećenje iznutra prema van i pomažu u zacjeljenju okolnog tkiva kože. Ovo zamjensko tkivo može ostaviti ožiljak.
Nažalost, nemoguće je u potpunosti ukloniti ožiljak, ali se može značajno ublažiti i učiniti manje vidljivim. Moguće je da će se koža sama regenerirati, obnoviti tijekom godina.
Ožiljci od akni se dijele po izgledu, atrofični, tj. udubljeni ožiljci, hipertrofični, odnosno podignuti ožiljci, te tamne mrlje na mjestima gdje su bile akne.
Uklanjanje ožiljaka od akni – kod kuće
Već smo vas upoznali sa činjenicom da akne mogu biti bolno i neugodno stanje kože, a ožiljci koje iza sebe ostavljaju su nepoželjni podsjetnil na to. Ipak, pitanje svih pitanja je kako ukloniti ožiljke od akni?
Iako ožiljci od akni, u većini slučajeva ne izgledaju toliko „upadno“ nakon nekoliko mjeseci, i polahko se povlaće sa tijela, evo par savjeta kako možete učiniti da se taj proces ubrza. Naravno, nije u pitanju jedna noc ili dan, ali određeni proizvodi, tretmani i savjeti za negu kože sigurno će vremenom dati vidljive rezultate.
Možda niste znali ali sok od limuna ima prirodna svojstva za izbjeljivanje kože i može da biti efikasan u borbi protiv ožiljaka i fleka od akni i bubuljica. Koristite ga tako da pomiješate jednake količine limunovog soka i vode i dobivenu tečnost nanesite direktno na vaše ožiljke i fleke, izbjegavajući pritom kožu u okolini. Isperite nakon 15 do 25 minuta ili ostavite preko noći kao masku.
Ne zaboravite da nanesete hidrantnu kremu čim isperete sok, jer limunska kiselina može da utiče da koža postane suha.
Soda bikarbona se može koristiti za piling kože i tako smanji pojavu ožiljaka od akni. Pomiješajte jednu kašičicu sode bikarbone s dvije kašičice vode i dobivenu paste nanesite na kožu koristeći nježne kružne pokrete, koncentrišući se na područje s ožiljcima. Nakon dva minuta isperite mlakom vodom.
Med je odličan prirodni lijek za čišćenje problematične kože jer sadrži antibakterijska svojstva i pomaže da se umiri koža i smanje upale. Nanosi se direktno na ožiljak i odličan je izbor za one sa osjetljivom kožom jer ne iritira kožu.
Kokosovo ulje je na vrhu liste kada je riječ o prirodnim preparatima s ljekovitim svojstvima. Stavite oko četvrtine kašičice organskog kokosovog ulja na dlan i ostavite da se istopi. Vrhovima prstiju, ulje umasirajte direktno na ožiljke na koži. Nema potrebe da se koža nakon ovoga opere, jer će vitamini i esencijalne masne kiseline iz kokosovog ulja da poboljšavaju zdravlje sve dok ga držite na koži.
Sličan blagotvorni efekat imaju i krastavac koji je super hidratantan i sadrži vitamin A, vitamin C i magnezijem, kao i krompir čiji sok može da izblijedi fleke i ožiljke na licu. Odrežite nekoliko tankih kriški krastavca i stavite ih preko ožiljaka. Nakon tridesetak minuta, bacite kriške i isperite lice hladnom vodom. Kriške kromira držite na koži oko 15 minuta i zatim isperite toplom vodom. Ove tretmane ponavljajte jednom dnevno.
Naravno, možete koristiti i različite kozmetičke preparate, koji će vam po tipu vaše kože propisati dermatolog. Ipak, sjetite se početka teksta i pokušajte same akne tretirati na pravi način, kako bi spriječili samo nastajanje akni.