Savremeno doba odlikuje ogroman broj informacija, koje su lako dostupne i nekada teško proverljive u datom trenutku.
Izvori koji plasiraju interaktivne vesti, dokumenta i brojne druge sadržaje, kod nekih ljudi stvaraju osećaj poverenja, dok kod drugih mogu izazvati potpunu odbojnost.
Sve to, koliko god da je individualan stvar i način gledanja, istovremeno može biti i rezultat nastupa samog izvora – medija u odnosima s javnošću. Veoma je teško ustanoviti koliko se može verovati određenim sadržajima, posebno kada su u pitanju vesti online i generalno internet svet. Ipak, sama transparentnost ove globalne mreže, učinila je da se bar određene informacije mogu brzo i lako proveriti.
Vesti online koje se nalaze na internetu
Kada su u pitanju najnovije vesti dana, tema nedelje, meseca ili čak godine, internet je mesto koje je bogato različitim izvorima. Samim tim, nekada se u „moru“ informacija može pronaći sigurno izobilje dezinformacija. Vesti online mreže se uglavnom mogu proveriti, baš zbog brojnosti izvora koje ih plasiraju u okviru ovog tipa elektronskih medija. Mnogobrojni veb sajtovi, stranice, forumi, društvene mreže, zatim portali i video zapisi, mogu dati konačnu reč da li su određene vesti u potpunosti tačne.
Dnevna dešavanja koja se prate putem televizijskog programa, novina i radio stanica, istovremeno se sa plasiranjem u okviru ovih medija, a nekada i ranije, mogu pronaći na internetu. Samim tim, određene pojedinosti i činjenice se mogu lako proveriti, posebno kada su u pitanju izjave za medije, događaji koji se prate uživo, saopštenja za javnost i slični formati.
Autorska prava dokumenata i vesti na internetu
Brojna zvanična, ali u istoj meri i nezvanična dokumenta nalaze se na internetu. Kada je u pitanju razmatranje pitanja poverenja i istinitosti informacija i izvora, mora se obratiti posebna pažnja ako se u online svetu pretražuju određena dokumenta. Naime, vesti online mogu sugerisati da je izašao određeni zvanični formular, kao i direktno sa teksta uputiti na prvobitni izvor, a to je veb sajt kompanija, institucija ili organizacija. Ipak, ukoliko nije naglašen zvaničan izvor za preuzimanje potrebne dokumentacije, bolje je pristupiti drugim ili stranicama od poverenja.
Pitanje autorskih prava je takođe veoma značajno u online svetu, na taj način da se ilustracije, video snimci i drugi srodni sadržaji mogu preuzimati isključivo uz prethodnu dozvolu. Istovremeno, postoje i besplatni izvori koji daju brojne forme – ilustracije, za korišćenje i preuzimanje bez postojanja autorskih prava.
Na isti način se mogu proveriti i najnovije vesti u online mreži. Ukoliko su potpisane, zvanično objavljene od strane donosioca odluka, učesnika odnosno aktera vesti, kao i potkrepljene činjenicama i konkretnim informacijama, može biti u pitanju odličan i pouzdan izvor. To je značajno ne samo da bi se pročitale ili pogledale najnovije vesti, već i za posetu portalima i sajtovima u budućnosti. Na taj način se stvara lojalnost, u smislu da se posetilac trajno vraća na posećene adrese, bez obzira na informacije koje su mu potrebne.
Izvori informacija mogu ulivati poverenje i na prvi pogled, čitanje ili razgledanje. Bez obzira na to da li se radi o vesti online mreže, štampi, televiziji i drugim medijskim formama, poverenje je proces koji se teško gradi, ali lako gubi. Na identičan način se gradi i imidž, pa je i za sve vrste medija značajno da budu od poverenja što većem delu javnosti, jer je to put ka unapređenju biznisa i sve veću prepoznatljivost.