Moderno poslovno okruženje se konstantno zasniva na podacima koji se generišu u velikim količinama iz računara, aplikacija i Internet of Things (IoT) uređaja, stavljajući podatke u centar svake poslovne transakcije.
Sa razvojem i usvajanjem više računarskih uređaja u preduzećima, očekuje se da će se veće količine podataka nastaviti generisati, pohranjivati i obrađivati širom svijeta. Prognoza Međunarodne korporacije za podatke (IDC) za globalnu sferu podataka koja pokriva period od 2021. do 2025. sugerira da će globalna proizvodnja podataka nastaviti rasti.
Uz ovu očekivanu veliku količinu podataka, postoji uobičajena bojazan da će se kompanije mučiti kako smanjiti kašnjenje i neefikasnost u obradi podataka. Ovdje dolazi do izražaja rubno računanje. Edge computing omogućava kompanijama da optimizuju svoje sisteme premještanjem obrade podataka na izvore gdje se podaci kreiraju, umjesto da zavise od centara podataka za obradu i analizu podataka.
Postoji nekoliko prednosti rubnog računarstva koje kompanije mogu iskoristiti za stvaranje robusnog i efikasnog sistema, a neke od njih ćemo otkriti ovdje.
Šta je rubno računanje?
Edge computing je računarski model koji postavlja ključne zadatke obrade unutar okvira ili okruženja u kojem se podaci generiraju. To je okvir koji podržava generiranje, skladištenje i obradu podataka u trenutku kreiranja bez pribjegavanja podatkovnom centru ili centralnom okruženju za računanje podataka.
U okviru ovog računarskog okvira, nema potrebe da se podaci prikupljeni sa krajnjih tačaka vraćaju u centralizovane servise podataka za obradu i analizu. Umjesto toga, podaci se obrađuju odmah unutar istog okruženja u kojem su kreirani.
Prednosti rubnog računarstva
Povećava performanse
Hosting aplikacija i podataka na centraliziranim hosting platformama ili čvorištima može stvoriti kašnjenje kada im korisnici pokušaju pristupiti putem Interneta. Proces preuzimanja podataka iz ovih podatkovnih centara može biti spor ako postoje problemi s internetskom vezom. Edge computing rješava ovaj problem tako što drži podatke na rubu uređaja radi lakšeg pristupa.
Stoga, s rubnim računarstvom, kompanije mogu izbjeći probleme koji utiču na brzinu i povezanost, jer se podaci mogu preuzeti na krajnjim tačkama, a ne iz udaljenog centraliziranog centra podataka, a zatim natrag do krajnjih tačaka. Smanjenje vremena koje aplikacija putuje kako bi preuzela podatke iz podatkovnog centra čini aplikacije optimiziranim za bolje performanse i bolje korisničko iskustvo.
Poboljšava zaštitu privatnosti i sigurnost podataka
Sigurnost podataka i zaštita privatnosti su goruća pitanja u IT svijetu. Edge computing pruža veću sigurnost podataka i zaštitu privatnosti jer se podaci obrađuju unutar ruba, a ne sa centralnih servera.
Međutim, to ne znači da rubni uređaji nisu ni na koji način ranjivi. Nikako. To samo sugerira da ima manje podataka za obradu s ruba, tako da teško da postoji potpuni skup podataka na koji bi hakeri mogli skočiti.
Drugim riječima, privatnost se lako može ugroziti kada su podaci koji se nalaze na centraliziranim serverima hakirani jer sadrže sveobuhvatnije informacije o ljudima, lokacijama i događajima. Nasuprot tome, budući da rubno računarstvo stvara, obrađuje i analizira samo skup podataka koji je potreban u određenoj instanci, ostali dijelovi podataka koji bi mogli ugroziti privatnost u slučaju hakovanja se ne mijenjaju.
Smanjuje operativne troškove
Premještanje podataka na cloud hosting usluge je jedna od stvari na koju kompanije troše mnogo novca. Što se više podataka prenosi kroz ove centralizirane hosting provajdere, organizacije troše više novca.
Međutim, s rubnim računarstvom, organizacije troše manje na operativne troškove zbog minimalne potrebe za premještanjem podataka u oblak. Osim toga, budući da se podaci obrađuju na istoj lokaciji gdje su generirani, postoji i smanjenje propusnog opsega potrebnog za rukovanje opterećenjem podataka.
Pomaže u ispunjavanju regulatornih zahtjeva i zahtjeva usklađenosti
Ispunjavanje regulatornih zahtjeva i zahtjeva za usklađenost može biti teško ako se podacima hostuju i upravljaju u različitim centrima podataka ili hosting provajderima. To je zato što svaki centar podataka ima svoje specifične zahtjeve za privatnost i regulatorne zahtjeve.
Međutim, to nije slučaj sa rubnim računarstvom jer se podaci kreiraju, pohranjuju i obrađuju na jednom mjestu, što olakšava ispunjavanje regulatornih zahtjeva i zahtjeva usklađenosti.
Povećava pouzdanost i otpornost
Uz rubno računanje, podaci se i dalje mogu preuzimati i obraditi sa malo ili bez smetnji, čak i kada postoji problem sa lošom internet vezom. Osim toga, kada jedan rubni uređaj pokvari, to neće promijeniti rad drugih rubnih uređaja u ekosistemu, olakšavajući pouzdanost cijelog povezanog sistema.
Podržava AI/ML aplikacije
Ne može se poreći rastući značaj vještačke inteligencije (AI) i mašinskog učenja (ML) u modernom računarstvu. Međutim, AI/ML aplikacije rade tako što preuzimaju i obrađuju ogromne količine podataka, što može imati kašnjenja i probleme s povezivanjem kada se podaci nalaze na centraliziranom serveru.
Nasuprot tome, rubno računarstvo olakšava AI/ML aplikacije jer se podaci obrađuju blizu mjesta gdje su stvoreni, što olakšava i brže AI/ML da postigne rezultate.