Saznajte koliko košta razvod braka?!
Svi mi u brakove i veze ulazimo s namjerom da potraju, no stopa razvoda braka je sve veća. Neki kažu 30% za prvi, oko 50% za drugi brak.
Neki će reći da sloboda nema cijenu, no čak i neki koji slove za najveće mizoginiste na društvenim mrežama priznaju da je ključno za uspjeh muškarca u životu kakvu ženu ste odabrali da je uz vas. Isto naravno vrijedi i za žene.
Jednom je jedna gošća na našem Business cafe eventu na pitanje iz publike što je ključno za uspjeh rekla: Izbor oca vaše djece.
Mrežama kruži status: Uspješna žena ima dva izbora ili muža koji je podržava ili da je single, dakle bez muža.
I da se vratim na muškarce, upravo mi se često muškarci, poduzetnici koji mi dolaze na savjetovanja žale upravo na to da nemaju podršku od žena, da ih one ne razumiju (najčešće u tim slučajevima i one same nisu poduzetnice, pa ne razumiju taj način života, kontinuiranu neizvjesnost, preuzimanje rizika i stres.).
Ako smo se već odlučili razvesti, bitno je da razdvojimo dva procesa koja su međusobno neovisna
Jedan je sam razvod i skrbništvu nad djecom u širem smislu (s kojim roditeljem djeca žive, kako viđaju onog drugog, koliko se plaća za uzdržavanje itd.), a drugi podjela zajedničke imovine koja ulazi u branu stečevinu.
Razvod će nas skupo koštati kako god okrenemo. Pitanje je samo koje valute. Jer zajedno smo jači, zajedno imamo više, zajedno postoji sinergija i uvijek imamo zajedno više nego što imamo odvojeno. To je ono što se kaže: lakše je u dvoje.
Koliko košta razvod braka?
Međutim koštat će nas ne samo novaca, nego i zdravlja, emocija, mira i puno toga ako ostajemo u brakovima koji nam ne odgovaraju u kojima ne možemo biti svoji, rasti se i razvijati, u kojima nas druga strana ne prihvaća takvima kakvi jesmo i u kojima moramo ići protiv sebe. A koštat će nas i ako ostanemo.
Pa ako odlučimo otići, a budući je ovo portal o novcu, da vidimo koliko će nas koštati sam razvod u eurima.
Sva pitanja oko razvoda braka uređuje Obiteljski zakon (NN 103/15, 98/19). Razvod braka može tužbom zahtijevati jedan bračni drug, a oba bračna druga prijedlogom za sporazumni razvod braka.
Prije nego što išta počnete, dobro je savjetovati se sa odvjetnikom koji će vam proceduru pojasniti i možda vas usmjeriti da osim dokumenata koje ćemo kasnije nabrojiti pribavite još neke dokumente kako bi olakšali sebi poziciju u slučaju razvoda.
Standardni dokumenti koje je potrebno pribaviti u originalu, a oni ne smiju biti stariji od 6 mjeseci, su:
- izvod iz matice vjenčanih,
- rodne listove djece – u slučaju da su djeca maloljetna i postoji obveza roditeljske skrbi,
- dokaz o uplati sudskih pristojbi (30 eura).
Da bi pokrenuli postupak za razvod braka potrebna vam je tužba, odnosno prije toga ako su uključena maloljetna djeca prijedlog za sporazuman razvod braka i plan o zajedničkoj roditeljskoj skrbi.
Odlučili ste angažirati odvjetnika, njemu pripada naknada za sastavljanje tužbe, a nekad i protutužbe, prijedloga ili zahtjeva.
Naknada odvjetnika
Kao odgovor na pitanje koliko košta rastava braka, Tarifom o nagradama i naknadi troškova za rad odvjetnika propisano je da odvjetniku pripada jednokratna nagrada za prvostupanjski postupak, bez obzira na broj poduzetih radnji, u visini od 260 eura u postupcima radi razvoda braka ili poništenja braka.
PDV na navedenu cijenu se obračunava ovisno o tome je li odvjetnik u sustavu PDV ili nije.
Moramo naglasiti da odvjetnici imaju mogućnost s vama ugovoriti i veću naknadu od ove koja je iskazana. Koliko smo saznali od odvjetnika, ovakva cijena razvoda od 260,00 EUR uvećano za PDV je samo za jednostavne razvode.
Ukoliko je složeniji razvod, odvjetnici uglavnom predlažu sporazum sa klijentom koji je također dozvoljen Odvjetničkom tarifom u kojem su honorari znatno veći od ovoga koji je napisan.
Razlog tome je što se postupci za razvod braka smatraju najzahtjevnijim postupcima za rad odvjetnika ukoliko eskalira sukob između supružnika koje mnogi izbjegavaju raditi ili nemaju dovoljno znanja. Odvjetnici kažu da je najteže radit razvode braka i pritvorske slučajeve.
U tim predmetima ljudi su pod najvećim stresom jer u i u jednom i u drugom slučaju nenadoknadive vrijednosti u pitanju, u prvo slučaju obitelj, a u drugom sloboda.
Pored razvoda braka, ukoliko postoji i potreba za ugovorom o diobi imovine, odvjetnik može sastaviti isti.
Cijena za sastav takvog ugovora se određuje u skladu s Odvjetničkom tarifom. Ako je potrebno pokrenuti postupak za diobu bračne stečevine putem suda, odvjetnik će na temelju punomoći sastaviti tužbu kojom će se sudskim putem podijeliti imovina između bivših bračnih drugova.
Bitno je za naglasiti da supružnici mogu svoje odnose vezane za imovinu urediti neovisno o razvodu braka.
Dakle, prije braka mogu sastaviti ugovor o tome kako će dijeliti imovinu, za vrijeme braka to mogu učiniti kao i nakon braka. Ne mora se prvo pokrenuti postupak razvoda da bi se podijelila imovina.
Zaključno, najbolje i troškovno najisplativije rješenje je sporazumni razvod braka. Uobičajena cijena sporazuma oko podjele bračne stečevine je otprilike 1,5 % od vrijednosti ukupne imovine.
Možemo reći da je cijena za kvalitetan sporazum kao i cijena kvalitetnog ugovora o kupnji nekretnine.