Lasersko uklanjanje dioptrije za vraćanje oštrog i jasnog pogleda na svijet oko sebe
U vremenu punom raznih ograničenja, najteže padaju ona uzrokovana zdravstvenim problemima. Borba za zdravlje tijela i duha postaje ozbiljan izazov za savremenog čovjeka. Ovdje razmatramo probleme s vidom i prednosti laserskog uklanjanja dioptrije za vraćanje oštrog i jasnog pogleda na svijet oko sebe.
Savremena oftalmologija pruža adekvatna rješenja za korekciju vida, koji slabi iz više razloga individualne prirode, ali je u direktnoj vezi sa pogoršanjem ukupne kvalitete života. Zato su naočare i sočiva dio svakodnevnog života velikog broja ljudi, nažalost sve više djece. Kada je u pitanju slabljenje vidne oštrine, oftalmolozi predlažu rješenje koje se zove – lasersko uklanjanje dioptrije.
Ovdje odgovaramo na pitanja:
- Šta je lasersko uklanjanje dioptrije?
- Zašto i kome se preporučuje operacija?
- Koji su preduslovi za operaciju?
- Da li su vam i dalje potrebne naočare ili sočiva nakon operacije?
Šta je lasersko uklanjanje dioptrije?
Lasersko uklanjanje dioptrije ili laserska korekcija vida, profesionalnije laserska refraktivna hirurgija, je hirurški zahvat koji se izvodi radi ispravljanja refraktivnih grešaka u oku, posebno kratkovidnosti (miopije), dalekovidnosti (hipermetropije) i astigmatizma. Cilj ove procedure je vratiti oštrinu vida i smanjiti ili eliminirati potrebu za naočalama ili kontaktnim sočivima.
Tokom operacije, specijalizovani laser se koristi za preoblikovanje rožnjače, menjajući njenu zakrivljenost. Ovo omogućava svjetlosti koja ulazi u oko da se pravilno fokusira na retinu, što dovodi do poboljšanja vida.
Zašto se preporučuje operacija?
Dva su važna razloga zašto oftalmolozi predlažu ovu operaciju i zašto je sve više prihvaćena. Prvi je razumljiva želja da se riješite nošenja sočiva i naočara, jer vam ograničavaju pokrete, uvijek ste zabrinuti da vam sočiva ne ispadnu ili da ne razbijete naočare.
Još jedan razlog koji vas motiviše na lasersko uklanjanje dioptrije je to što je to hirurška intervencija sa visokim stepenom sigurnosti, vraća vam vidnu oštrinu, obavlja se ambulantno i daje brz i stabilan rezultat.
Mišljenje o tome da li se operacija može preduzeti ili ne daje oftalmolog nakon detaljnog i kompleksnog pregleda Vaših očiju. Ako može, onda je na vama da konačno odlučite hoćete li prihvatiti operaciju. Danas su dostupne napredne tehnologije i najsavremenije metode efikasne korekcije vida. Lasersko uklanjanje dioptrije prihvaćeno je u cijelom svijetu i jedina je metoda koja vam omogućava da ne morate nositi naočale ili kontaktna sočiva.
Kome se preporučuje?
Optimalna dob pacijenta koji se može preporučiti za operaciju je od 18 do 45 godina. Do 18. godine organizam se razvija i mijenja, a za operaciju je neophodan formiran vidni sistem. Osobe starije od 45 godina, po pravilu, imaju problem sa prezbiopijom, odnosno senilnom dalekovidošću, koja se razlikuje od ostalih dioptrija jer je posljedica fiziološkog slabljenja akomodacije tokom starenja.
Izbor metode laserskog uklanjanja dioptrije zavisi od anatomije, fiziologije oka i stepena odstupanja od normi i bira se nakon kompletne dijagnoze vašeg vidnog sistema, zajedno sa očnim lekarom.
Činjenica je da ima onih kojima bi ova operacija riješila problem, ali i dalje nose naočale ili kontaktna sočiva. Imaju svoje razloge, navikli su na to pa im to više ne smeta, možda se boje operacije, ili nisu sigurni u krajnji rezultat. Kao i kod svakog kirurškog zahvata, postoje potencijalni rizici, pa se preporučuje da o operaciji razgovarate sa svojim oftalmologom i donesete odluku koja je najbolja za vaše zdravlje.
Da li su vam i dalje potrebne naočare ili kontaktna sočiva nakon operacije?
Oporavak nakon operacije je postepen. Preporučuje se da prva sedmica bude bez fizičkih aktivnosti. Zatim samo lagane vježbe po petnaest minuta dnevno, bez pretjerivanja. Treba izbjegavati infekcije i ozljede oka. Nakon otprilike mjesec dana možete se vratiti svom uobičajenom načinu života.
Ako dobijete infekciju oka, preporučuje se upotreba žalfije kao obloga. Djeluje protuupalno, kao antibiotik, a dobar je i za umorne i natečene oči. Priprema se tako što se kašika žalfije prelije sa 250 ml vrele vode, a kada odstoji petnaestak minuta do pola sata, procijedi se, natopi vatu ili maramicu i stavi na oči. Kadulja se koristila za liječenje najtežih bolesti prije pojave antibiotika, pa je bila i ostala spas u liječenju upornih infekcija i brojnih bolesti.
Nakon laserskog uklanjanja dioptrije, osobama mlađim od 45 godina nisu potrebne naočale za daljinu ili blizinu, ali će osobama starijim od 45 trebati naočale za blizinu, ali ne i za daljinu nakon operacije.
Kvalitet vida će se poboljšati, sve oko vas će postati jasnije, poboljšaće se i noćni vid. To će sigurno uticati na vaše samopouzdanje, jer opet imate oštrinu vida i jasnoću vida i bez naočara ili sočiva, bez kojih se prije operacije nije moglo.
Primena lasera u savremenoj medicini
Dodajmo da je, osim u oftalmologiji, primjena lasera u savremenoj medicini prisutna i gotovo nezamjenjiva u brojnim drugim oblastima, kao što su hirurgija, fizikalna medicina, dermatologija, traumatologija, stomatologija, otorinolaringologija, gastroenterologija, urologija, ginekologija, kardiologija, neurohirurgija, ortopedija.
Oftalmologija posebno koristi medicinske lasere za kirurške zahvate, a jedan od najčešćih zahvata je upravo lasersko uklanjanje dioptrije. Pacijenti sa slabovidnim problemima odlučuju se za ovu metodu jer je brza, pouzdana i bezbolna. Činjenica da više ne vidite jasno svijet oko sebe i zbog toga ovisite o nošenju naočara ili sočiva, dovodi do odluke da koristite ovu metodu vraćanja jasnog vida kako biste vratili svoju nekadašnju slobodu kretanja i vida.
Osnovu za izum lasera postavio je Albert Einstein 1917. godine. Teorija je počela nalaziti primjenu tek prije Drugog svjetskog rata, a intenzivna istraživanja nastavljena su u poslijeratnom periodu. Laseri su u posljednjih pedesetak godina sve prisutniji u dijagnostici i liječenju mnogih bolesti, ponajviše zahvaljujući svojoj brzini i manje invazivnosti uz visoku preciznost.
Preporuka: