Navike koje vam uništavaju kolena – uvod
Bol u kolenu je specifična neugodnost zbog koje mnogi ljudi pre ili kasnije završe na lekarskom pregledu.
Istegnuća i uganuća uvek su potencijalne opasnosti, pored hroničnih upalnih procesa poput artritisa ili tendonitisa, zbog čega je vrlo važna opreznost uz nezaobilazno preventivno delovanje kako bi se izbegle povrede i bolna stanja.
Malo ko zna, da čovek kada hoda svoja kolena optereti pritiskom u iznosu od jedne i po telesne težine, a kada trči taj pritisak je minimum pet puta veći od telesne težine.
Što prevedeno u kilograme, ilustracije radi, znači da kada čovek od 100 kilograma potrči njegova kolena trpe težinu od neverovatnih 500 kilograma.
Zbog toga je razvoj svesti o sopstvenom telu od izuzetnog značaja. Čovekove svakodnevne aktivnosti i navike umnogome utiču na njegovo zdravlje.
Svima je danas poznato da pušenje štetno utiče na čovekovo zdravlje, ali mnogo se manje zna i govori o lošim navikama koje uništavaju zglobove, a samim tim i kolena.
U nastavku su samo neki primeri iz svakodnevnog života koji pogubno utiču na zdravlje naših kolena.
Obuća koja stvara dodatni pritisak na kolena
Nošenje neadekvatne obuće može dovesti do bolova u kolenima. U ovom slučaju su najviše ugrožene žene zbog nošenja visokih štikli čime se stvara neverovatan pritisak na kolena što dalje vodi do povreda i neusklađenosti između mišića, zglobova i kolena.
Visoke štikle, odnosno njihovo nošenje iz korena menja držanje tela zbog čega ono dobija abnormalan oblik prilikom hoda.
Tokom hoda u štiklama kolena se ne mogu do kraja ispraviti, što je vrlo štetno, naročito ukoliko imate naviku i strast nošenja štikli, odnosno ukoliko je ovo učestala pojava.
Zbog toga, ne samo da se može osetiti bol u kolenu pri hodanju, već se bol može pojaviti i u donjem delu leđa, vratu i ramenima.
Za udobnu obuću pre svega je važno da prati anatomiju stopala, da prsti imaju dovoljno prostora u prednjem delu cipele, kao i da postoji dodatak koji podupire petu i svod tabana.
Obuća mora biti takva da ravnomerno raspoređuje telesnu težinu na oba stopala, a udobnost i osećaj prijatnosti u cipelama se prosto podrazumeva.
Fizička neaktivnost
Dugo sedenje i smanjeno kretanje neminovno vodi ka pogoršanju zdravlja. Pandemija je bila ekstremni primer kada su naša tela propatila usled nedostatka slobode kretanja, ali i svake godine u periodu zime čovek se prirodno manje kreće dok sa druge strane uglavnom jede “jaču” hranu što predstavlja opasnost da može doći do preteranog gojenja i dodatnog opterećenja na kolena.
Kada smo fizički neaktivni, mišići i tetive nemaju dovoljno snage, ispadaju iz forme, što dovodi do slabosti i opasnosti od nezgodnih povreda.
Kretanje povećava i stimuliše cirkulaciju, kroz kolena više struji krv i kiseonik čime se dotiraju hranljive supstance tkivima koja su zadužena za zdravlje naših kolena.
Vežbanje bez prethodnog zagrevanja
Ovo je vrlo česta greška, naročito kod mladih ljudi. Zagrevanje i istezanje je osnova svakog dobrog treninga jer se na taj način izbegavaju istegnuća, prelomi i cepanja mišića i tetiva.
Važno je istegnuti mišiće pre svakog vežbanja, zategnute mišiće načiniti fleksibilnim kako bi se dobilo na sigurnosti i intenzitetu treninga.
Zato uvek imajte na umu i ne dozvolite sebi lenjost i nebrigu, već uvek pre početka bilo kakve intenzivnije aktivnosti odradite desetak minuta zagrevanja i istezanja svih delova tela.
Istezanja koja se fokusiraju na pojačanu fleksibilnost u kukovima, uključujući takozvana leptir istezanja, mogu pomoći u ublažavanju bolova u kolenu, navodi se u istraživanju Univerzitetskog zdravstvenog sistema “Rush”.
Dijete koje pospešuju upalne procese u organizmu
Hrana je izvor zdravlja i direktni faktor koji utiče na stanje našeg tela. Ukoliko imate bol u kolenu vrlo verovatno ste pod nekom vrstom upalnog procesa.
Zbog toga je vrlo važno znati da pojedina hrana pospešuje upalne procesa, dok neke druge namirnice imaju uspešno protivupalno dejstvo.
Ukoliko imate problem sa upalom kolena nije loša ideja da tretman započnete antiupalnom dijetom. Izbacite iz upotrebe gazirane sokove i druge zaslađene napitke, redukujte slatkiše i smanjite unos alkohola.
Mediteranska dijeta se pokazala kao vrlo uspešna u cilju umanjenja upala, pa je za vrlo kratko vreme stekla izrazitu popularnost. Istražite po internetu i saznaćete mnogo zanimljivih recepata koji će pozitivno uticati na ishranu koju biste možda želeli da menjate.
Upravo Mediteranska dijeta uspešno pomaže kod upale zglobova poput kolena, a i ukupno doprinosi boljem osećaju u telu.
Gojaznost i višak kilograma
Ovaj odeljak se nekako savršeno naslanja na prethodni. Ukoliko ste čitali prvi deo teksta, verovatno ste videli podatak o pritisku koji naša kolena trpe prilikom hodanja ili trčanja.
Upravo zbog toga je važno da se ne dozvoli neumerena gojaznost kako bi taj pritisak bio što niži, a samim tim i naša kolena otpornija.
Gojaznim ljudima trpe kolena i njihovi sastavni delovi. Dolazi do istanjavanja hrskavica i preranog propadanja zbog dodatnog opterećenja.
Ukoliko imate problem sa viškom kilograma, učinite sebi i svojim kolenima uslugu i pokušajte da se strogo pridržavate preporučene dijete kako ne biste došli u situaciju da strahujete od nekog oblika teškog invaliditeta.
Preporuka:
Najbolje Android aplikacije za kodiranje
Kako održavati svoj stan čistim: potpuni vodič za studente
Najbolje horor i misteriozne serije: top 8 serija
Guy Ritchie’s The Covenant (2023)
ChatGPT vs. Bing Chat vs. Google Bard – Za šta su neki od ovih AI chat robota najbolji?