Hiperpigmentacija je drugi naziv za karakteristične sunčeve pjege
Sunčeve pjege na rukama i licu krase kožu mnogih osoba. Koža je najveći i najosjetljiviji ljudski organ koji omata i štiti tijelo, ali i poput ogledala može ukazivati na mnoge promjene u tijelu.
Vanjski utjecaji kao što su hladnoća, vrućina, vjetar, sunce i ozljede prvo se na koži vide. Sunce s klimatskim promjenama postaje sve jače, a ljudska koža sve osjetljivija na UV zračenje.
Na suncu možete pocrveniti i izgorjeti, dobiti opekline ili samo mjestimične mrlje. Hiperpigmentacija je drugi naziv za karakteristične sunčeve pjege koje se najčešće pojavljuju na nosu, licu, čelu, dekolteu i rukama.
Koža često može biti suha zbog toga je potrebna intezivna briga o suhoj koži kako bi se adekvatno oporavila.
Sunčeve pjege u djetinjstvu mogu izgledati čak simpatično i takvu djecu su nazivali “pirgava” djeca, nekima i u mladenačkoj dobi to bude simpatično, ali većini smeta, stvara komplekse i strah od bolesti, pa čak i od karcinoma kože.
Samo to da pjege blijede promjenom godišnjih doba pokazuje da je sunce glavni krivac za njih, pa se takve pjege i smatraju uglavnom kozmetičkim problemom iako se jače pjege tretiraju i medicinski.
Sunčeve pjege su vidljive mrlje na dijelovima tijela koji su češće izloženi suncu
Sunce potiče proizvodnju melanina koji pigmentira ljudsku kožu. Sunčeve pjege su vidljive mrlje na dijelovima tijela koji su češće izloženi suncu, pa ako imate fotoosjetljivu kožu, pažljivo odaberite zaštitna sredstva za sunčanje.
Uzroci tamnih podčnjaka i umorne kože su brojni, kao i za stvaranje sunčevih pjega.
Uzroci hiperpigmentacije osim previše sunčanja mogu biti i dob, hormoni, genetika, neke bolesti, razne ozljede ili kožne upale, neki lijekovi, poslovi koji se izvode na otvorenom, rad s kemikalijama, a i trudničke i staračke pjege mogu prouzrokovani suncem i jednim ili više nabrojanih uzroka.
5 savjeta za nadutost lica: Kako spriječiti jutarnju nadutost lica?
Trudničke sunčeve pjege (melasma) ne treba ničim tretirati, one nestanu nakon poroda s povratkom hormonalne ravnoteže, ali ovu vrstu melaninskih mrlja ponekada dobiju i neke žene koje uzimaju oralnu kontracepciju ili neku drugu vrstu hormonalne terapije.
Kako izbjeći iritaciju kože i očuvati je važno je pitanje na koje trebamo obratiti pažnju.
Staračkim melaninskim mrljama (solarni lentigo) nema pomoći jer su oštećenja proizvodnje melanina prevelika i često dubinska pa uobičajenim sredstvima se ne postiže ništa.
Njima jedino laserski tretmani mogu pomoći, ali traže puno strpljenja, upornosti i vremena, ali i druge vrste terapija su dugotrajne.
Sunčeve pjege možete tretirati medicinskim, kozmetičkim i prirodnim načinima
Ako vjerujete samo svom dermatologu, to je u redu, ako vaša kozmetičarka ima učinkovite tretmane i to možete prihvatiti, na oba mjesta možete dobiti i različite preparate i lasersku terapiju koja se uglavnom provodi zimi.
Sunčeve pjege možete tretirati medicinskim, kozmetičkim i prirodnim načinima, ako se odlučite za kemijski piling bilo bi dobro da vam to radi stručna osoba, a ako želite biti “sam svoj majstor” izaberite prirodne recepture, ali u svim slučajevima se naouružajte strpljenjem.
Prije svega u prehranu uvrstite namirnice bogate antioksidansima, vitaminima C i E, te omega 3 masnim kiselinama, jedite zdrave namirnice iz prirodnog uzgoja.
Za sunčeve pjege možete koristiti sredstva iz vlastite kuhinje kao što su limun, zeleni čaj, aloe vera, jabučni ocat, crveni luk, kurkuma i bademovo ulje, ponekad su bakini savjeti najbolji savjeti.
Sve namirnice su jedne od navedene hrane koja poboljšava pamćenje i koncentraciju. Tako da osim što će ukloniti pjege, pomoći će vam i u drugim stvarima.
Kod korištenja limuna vodite računa da on pojačava osjetljivost na sunce, pa ga uvijek treba dobro isprati.
Aloa veru možete koristiti direktno iscijeđenu iz zarezanog lista ili nabavite kremu ili gel od aloa vere.
Kako spriječiti sunčane pjege
Da bi se spriječila pojava sunčanih mrlja na koži lica potrebno je slijediti neke jednostavne mjere opreza kao što su:
- zaštitite kožu, posebno ako je posebno lagana ili osjetljiva, kremama za sunčanje koje sadrže vrlo visoke zaštitne filtere.
- koristite sunčane naočale sa širokim okvirima koji također prekrivaju konturu oka
- ograničite vrijeme izlaganja suncu.
- ne izlažite se sunčevim zrakama kad dostignu svoj maksimum i, dakle, između 11.00 i 16.00.
- tijekom proljeća i ljeta koristite kreme sa zaštitnim filterom ne samo na moru ili u planinama, već i svakodnevno u gradu.
- jesti dijetu bogatu hranom koja sadrži flavonoide s važnim antioksidacijskim djelovanjem. Te namirnice uključuju voće poput agruma, bobičasto voće, ogrozd , kivi , avokado i povrće poput rajčice i mrkve .
- Vitamini i minerali pomoći će u spriječavanju sunčanih pjega.
Jesu li sunčeve pjege opasne?
Sunčane pjege nisu opasne za kožu, već predstavljaju samo mrlju.
Jedini rizik koji trče oni koji su izloženi sunčevim pjegama je možda ne primijetiti odmah stvaranje melanoma.
Stoga je preporučljivo paziti na sve sunčane pjege koje imate i u slučaju daljnjih, odmah potražiti liječnički savjet.
Prirodni lijekovi za sunčane pjege
Za liječenje sunčevih pjega postoje razni prirodni tretmani, otkrijte najučinkovitije i lako ih je slijediti.
Piling limuna i soli
Sok od limuna može biti dragocjeni saveznik za osvjetljavanje sunčevih pjega, jer možete stvoriti svojevrsni piling prirodne soli za dodavanje.
Ako želite isprobati ovaj prirodni lijek, uzmite pola limuna, sipajte malo soli i trljajte je na zahvaćeno područje oko minutu svake večeri prije odlaska na spavanje. Prve rezultate treba vidjeti nakon 2 tjedna liječenja.
Procijedite na bazi sode bikarbone i tople vode
Još jedan dobar piling za smanjenje sunčevih pjega može se napraviti soda bikarbona i topla voda.
Da li ste znali da uz pomoć sode bikarbone i limuna možete napraviti pastu za izbljeljivanje zuba? Više o tome saznajte OVDJE.
Nanesite ovaj spoj na mrlje, ostavljajući ga da djeluje dvadesetak minuta i ponovite tretman najmanje 20 dana. Rezultati neće dugo očekivati.
Mast od nevena
Među najučinkovitijim prirodnim lijekovima protiv sunčevih pjega nalaze se i masti na bazi kalendule officinalis , koje se lako mogu kupiti u bilo kojoj ljekarni, travarici ili na mreži na Amazonu.
Ovdje možete kupiti masti od nevena, sve proizvode u kojima je kalendula glavni sastojak:
Obje masti od kalendule koje sadrže i druge sastojke poput aloe vere i shea maslaca , s umirujućim i hidratantnim svojstvima:
- Aloe vera gel
- Eterično ulje šipka
- Kokosovo ulje ( također čini kosu zdravom i sjajnom)
- Limun
Krema sa SPF
Faktori za zaštitu od sunca štite, ali ne sprječava uvijek sunčane opekline i kronični učinak sunca. U SAD–u, FDA stupnjuje faktor zaštite od sunca (sun protection factor = SPF): što je veći broj, veća je i zaštita. Preporučuju se proizvodi sa SPF ≥15.
Svakako da je SPF jedan od proizvoda koje svaka žena mora imati za ljeto.
Međutim SPF, samo kvantificira zaštitu od izlaganja UVB zrakama; ono ne postoji za izlaganje UVA zrakama.
Faktori postoje u nizu pripravaka, uključujući kreme, gelove, pjene, raspršivače i stikove. Proizvodi za samotamnjenje ne štite od izlaganja UV zrakama.
Većina faktora za zaštitu od sunca sadrži nekoliko tvari koje djeluju kao kemijski zasloni, apsorbirajući svjetlost ili stvarajući fizikalni štit koji svjetlost odražava ili raspršuje.
Uobičajene kemijske zaštitne tvari većinom apsorbiraju UVB zrake i u njih spadaju aminobenzoati, koji obuhvaćaju p–aminobenzoičnu kiselinu (PABA), salicilate, cinamate, benzofenone (npr. avobenzon) i antrilate.
Od njih su benzofenoni osobito učinkoviti u zaštiti od UVA zraka. Cinkov oksid i titanov dioksid blokiraju i UVB i UVA zrake. Mikronizarni pripravci ovih tvari znakovito su poboljšali njihovu kozmetičku prihvatljivost.
Neuspješnost faktora za zaštitu od Sunca je česta a obično nastaje zbog nedovoljnog nanošenja proizvoda, prekasnog nanošenja (za najbolju učinkovitost, faktore bi trebalo nanositi 30 min prije izlaganja) ili nenanošenja nakon plivanja ili tjelovježbe.
Kada smo kod tjelovježbe saznajte Da li Trbušnjaci Skidaju Salo Sa Stomaka ili je samo riječ o mitu?!
Alergijske ili fotoalergijske reakcije na faktore za zaštitu od sunca se treba razlikovati od drugih fotosenzitivnih kožnih promjena.
Za postavljanje dijagnoze može biti potrebno testiranje pomoću flastera ili fotoflastera koji sadrži sastavnice faktora. Ovo obično izvodi dermatolog s osobitim iskustvom u alergijskom kontaktnom dermatitisu.
Izdvajamo za vas
- Zašto žena vara
- Kako zaraditi novac od kuće
- Izvanbračna zajednica bez djece
- Kako znati da me voli
- Kako se oprostiti od voljene osobe
- Kako spriječiti impotenciju
- Prostatitis simptomi: Sve o upali prostate na jednom mjestu
- Prostamid čaj – da li je učinkovit
- Test ličnosti za upoznavanje s karakterom